Frequently Asked Questions

Peki ya bunları biliyor musunuz?

EVET Hipertansiyon, gelişmiş ülkelerde nüfusunun %20’sini tehdit eder, dahası batı dünyasında ölümlerin %45’ine yol açan kalp-damar hastalıklarının ve kalp krizlerinin ana sebeplerinden biridir.*

EVET Hipertansiyon sıklıkla “sessiz katil” olarak anılır, çünkü açık bir belirti vermeyebilir. Bu sebeple kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz, çünkü hipertansiyonu başlamadan önce önlemenin yolları mevcuttur.

HAYIR Hipertansiyon, yaş dışındaki pek çok farklı faktör nedeniyle de oluşabilir. Kilo, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, fiziksel aktivitenin kısıtlı olması ya da genetik yatkınlık insanları her yaşta riskli duruma koyabilen faktörlerdir.

HAYIR Hipertansiyon, yaş dışındaki pek çok farklı faktör nedeniyle de oluşabilir. Kilo, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, fiziksel aktivitenin kısıtlı olması ya da genetik yatkınlık insanları her yaşta riskli duruma koyabilen faktörlerdir.

HAYIR “Beyaz önlük etkisi” olarak adlandırılan etki nedeniyle tansiyonunuz doktorda ya da eczanede normalden farklı olabilir. Bu sebeple, kan basıncınızı, Braun’un yeni ExactFit™ tansiyon ölçme aleti gibi evde kullanım için geliştirilmiş ve resmi otoriterlerden (ESH, BSH, AAMI en az biri tarafından onaylanmış bir aletle evinizde ölçmeniz gerekir.

HAYIR

graph

Bazı dış etmenler kan basınç seviyenizi etkileyebilir:
 • Stres
 • Fiziksel aktiviteler
 • Duygusal durum
 • Alkol, kahve, çay tüketimi
 • Alkol, kahve, çay tüketimi
 • Sigara kullanma
 • Nefes alıp verme döngüsü
 • vb.
Aleti kolunuza yanlış yerleştiriyor olabilirsiniz.EVET eğer aşağıdaki ilkeleri izlerseniz bundan emin olabilirsiniz:
 • Sadece klinik olarak onaylanmış aletleri satın alın (ESH / BSH / AAMI sertifikalı)
 • Ölçümleri her zaman önerilen koşullarda yaptığınızdan emin olun (Kullanım Kılavuzu’na bakın)
 • Doktora gittiğinizde aletinizi de yanınızda götürün ve onların ölçümü ile kendi ölçümünüzü karşılaştırın. Aleti doğru kullanıp kullanmadığınızı kontrol ettirin.
 • 2 yıllık garanti süresi dolduktan sonra da doktorda yaptığınız bu kontrollere devam edin.
EVET
 • ESH: Avrupa Hipertansiyon Derneği (AB)
 • BSH: İngiltere Hipertansiyon Derneği (İngiltere)
 • AAMI: Medikal Cihazların Geliştirilmesi Derneği (ABD)
Bir tansiyon aleti, doğru ölçüm yaptığının kabulü için, bağımsız araştırmacılar tarafından resmi bir onay protokolüne tabi tutulur. Yukarıda belirtilen 3 kurum bunlar arasında en çok kabul gören ve tanınan 3 kurumdur.

EVET Ölçümün ardından Düzensiz Nabız sembolünün görünmesi ölçüm sırasında nabızda bir miktar düzensizlik görüldüğü anlamına gelir. Ölçüm sırasında konuşmak, hareket etmek, titremek ya da nabızdaki düzensizlik bu simgenin görünmesine neden olabilir. Genellikle endişe edilecek bir durum değildir, fakat bu simge çok sık karşınıza çıkıyorsa tıbbi yardım almanızı tavsiye ederiz. Bu alet kardiyoloji muayenesinin yerini tutmaz.

EVET Sabah hipertansiyonu sabahları tansiyonun yüksek olması, gün içinde için kontrollü seyretmesi şeklinde görülen bir durumdur. Sabah hipertansiyonundan dolayı kalp krizleri ve felçler genellikle sabah saatlerinde meydana gelir, bu sebeple bunun tespit edilmesi önem taşır. Ayrıca sabah hipertansiyonunun tedavisi diğer yüksek tansiyon tiplerinin tedavisinden farklıdır.

EVET Doğru ölçümler için, kolunuzun üst kısmına en iyi uyan doğru boydaki manşeti seçmek önemlidir. Kolunuzun çapına göre doğru manşet boyunu seçin ve manşetin alt kenarının dirseğinizden 2~3 cm kadar yukarıda olduğundan emin olun. BP6000 serisi aletlerde her üründe 2 boy manşet seçeneği sunuyoruz:
 • Küçük/Orta Boy Manşet = 22~32cm kol çapı
 • Geniş/çok Geniş Boy Manşet = 32~42cm kol çapı
EVET Bu alet, 2007 yılında yayınlanan WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve Avrupa Hipertansiyon Derneği (ESH) Kılavuz İlkeleri’ne uygun olarak belirlenen bir kan basıncı seviyesi göstergesine sahiptir. Ekranda görünen her ölçüm için imleç kan basınç seviyesini yeşilden kırmızıya doğru giden bir renk kodu ile gösterir. Sınıflandırma seviyeniz sizi gerçekten endişelendiriyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

EVET
Tansiyon Kategorisi Sistolik (Büyük) (mmHg)   Diyastolik (Küçük) (mmHg)
Normal 120’nin altında ve 80in altında
Prehipertansiyon(Hipertansiyon başlangıcı) 120 - 139 veya 80 - 99
1. Aşama Hipertansiyon 140 - 159 veya 90 - 99
2. Aşama Hipertansiyon 160 veya daha yüksek veya 100 veya daha yüksek


KazBraun ExactFit, Kaz Europe Sàrl şirketinin tescilli bir ticari markasıdır. Bu ürünler Kaz Europe Sàrl tarafından 'Braun' ticari markası lisansı altında üretilir.
'Braun', Braun GmbH, Kronberg, Almanya şirketinin tescilli bir ticari markasıdır. ©2019 , Kaz Europe Sàrl