Taking your heart in your hands

Yüksek Tansiyon nedir?

Tansiyon, kanın vücutta dolaşımı sırasında, atardamarlardaki kanın atardamar duvarlarına yaptığı basınçtır. Tansiyon seviyesini okumak için 2 ölçüm yapılması gerekir: Sistolik (Büyük) Tansiyon (kalp kasıldığında) ve Diyastolik (Küçük) Tansiyon (kalp gevşediğinde). Ölçümler genellikle mmHG (mm cıva) cinsinden ölçülür.

Damarlar tıkanma nedeniyle daraldığı zaman yüksek tansiyon oluşur, atardamardaki kanın atardamar duvarlarına yaptığı basınç normalin üstüne çıkar.

Normal tansiyon ile yüksek tansiyonun farklı aşamalarının karşılaştırması Arteries


Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kan basıncı seviyeleri

Tansiyon Kategorisi Sistolik (Büyük) (mmHg)   Diyastolik (Küçük) (mmHg)
Normal 120’nin altında ve 80’in altında
Prehipertansiyon(Hipertansiyon başlangıcı) 120 - 139 veya 80 - 99
1. Aşama Hipertansiyon 140 - 159 veya 90 - 99
2. Aşama Hipertansiyon 160 veya daha yüksek veya 100 veya daha yüksek


Yüksek tansiyon ölümcül bir hastalık değildir, doğru zamanda tedavi edildiğinde yüksek tansiyonla başa çıkmak mümkündür. Fakat yüksek tansiyonun en büyük sorunlarından biri neredeyse hiç belirti vermemesidir. Bu da, felç ya da kalp krizi gibi geç dönem komplikasyonlarına yol açmaya başlayana kadar fark edilemeyebileceği anlamına gelir. Yüksek tansiyon hastalarının yarısının bunun farkında olmadığı tahmin ediliyor, bu nedenle 40 yaşından itibaren evde düzenli olarak tansiyonunuzu kontrol etmeye başlamanız büyük önem taşır.

Yüksek tansiyonun nedenleri tam olarak bilinmese de kalıtım ve yaş yüksek tansiyonda önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, günlük hayatımızdaki bazı davranışların kan basınç seviyemizi olumsuz olarak etkilediğini artık biliyoruz; obezite, tuz, sigara kullanımı, alkol ve egzersiz yapmamak bunlar arasında sayılabilir.

Önemli rakamlar
  • Dünya üzerindeki yetişkinlerin 1/3’ü hipertansiyon hastası*
  • Bu kişilerin 1/2’si bunun farkında değil*
  • Kalp-damar hastalıkların ana nedeni (= Batı ülkelerindeki ölümlerin %45’i)*
* Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü (W.H.O)

KazBraun ExactFit, Kaz Europe Sàrl şirketinin tescilli bir ticari markasıdır. Bu ürünler Kaz Europe Sàrl tarafından 'Braun' ticari markası lisansı altında üretilir.
'Braun', Braun GmbH, Kronberg, Almanya şirketinin tescilli bir ticari markasıdır. ©2019 , Kaz Europe Sàrl